V termínu 1.7 až 8.7.2022 je plánovaná celozávodní dovolená. Přijaté objednávky budou postupně odesílány po tomto termínu. Děkujeme za pochopení.

Dřevěné nebo z masivu?

Dřevěné nebo z masivu?

Přejete si do ložnice nebo dětského pokoje kvalitní nábytek, napíšete do vyhledávání „nábytek ze dřeva“ nebo „nábytek z masivu“. Co se vlastně za těmito slovy skrývá?

Dřevo je přírodní materiál a to se všemi klady a také zápory, jaké přírodní materiál umí přinést. Dřevěný nábytek má svůj výrazný vzhled. Dobře zpracovaný nábytek z kvalitního dřeva vydrží opravdu dlouho. Moření dřeva nabídne u masivního nábytku variabilitu barvy povrchu.

Dřevo je náročné na zpracování

Dřevo je stále "živé" a proto je masiv mimořádně náročné na zpracování. Je potřeba pracovat s kvalitní kulatinou, optimálně sušit a správné skládání lamel do spárovky. Kvalitní spárovka je základem pro vyráběný nábytek a postele. Proti tomu se kvalita konečných výrobků jasně projeví po dokončení všech potřebných operací a následném užívání.

Dřevo musí proschnout

Surové dřevo je tvarově nestálé – má tendenci se změnou vlhkosti kroutit nebo dokonce praskat. Vlhké dřevo se taky hůře opracovává, napojuje a znesnadňuje povrchové úpravy. Nařezané a proložené desky, fošny a hranoly se na několik týdnů uloží do moderních počítačem řízených sušáren, kde se jejich vlhkost pomalu a postupně snižuje pro naší potřebu až na 8 %.

Další možnost stabilizace dřeva je slepení jednotlivých dílů do spárovky. Na dřevěný nábytek se nic jiného nedá použít. Proto používáme spárovky: masivní desky z průběžných (jednotlivé lamely probíhají celou délkou spárovky) nebo napojovaných hranolků vzniklých tzv. cinkováním. Za tvarově nejstálejší a nejpevnější masivní nábytek je považovaný právě ten s cinkovaným dřevem.

Spárovka je jen začátek a co následuje naleznete v dalším článku o obrábění, moření nebo lakováním UV laky.

ikona kategorie Dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek
ikona kategorie Dvoulůžkové postele

Dvoulůžkové postele
ikona kategorie Jednolůžkové postele

Jednolůžkové postele
ikona kategorie noční stolky

Noční stolky

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení